Духовна музика у Львові

• Квітня 2017

• Сьогодні — 21 вересня, четвер, 2017

У Чистий четвер у Львові прозвучать два світові шедеври, які нечасто виконують разом

У Чистий четвер, 13 квітня, о 19.00 публіку запрошують у Львівську філармонію, щоб поринути у Великодню атмосферу. Її творитимуть Академічний симфонічний оркестр «Віртуози Львова» під диригуванням народного артиста України Сергія Бурка, солістка Національного академічного театру опери та балету ім. Т. Г. Шевченка Дарія Князєва (мецо-сопрано) та солістка Львівської філармонії Ірина Стефанко (сопрано).

У програмі – величні духовні твори на християнську тематику. За словами диригента Сергія Бурка, проект «Стояла Мати Скорботна» унікальний тим, що в одному концерті звучатимуть два світові шедеври, які посідають вагоме місце у світовій музичній культурі, але не так часто звучать разом.

Розпочне концерт вокально-симфонічна композиція Stabat Mater італійського композитора Джованні Баттіста Перголезі.

А другий твір – ораторія австрійського генія Йозефа Гайдна «Сім слів Спасителя на Хресті». Вона пронизана філософськими роздумами. Дев’ять частин твору, написані у протяжному й важкому темпі, зображають страждання Христа. Оскільки Гайдн був глибоко релігійною людиною, то і його духовні твори сповнені енергії, щирих почуттів та величі.

Stabat Mater – «Скорбна матір» з латинської – вірш про страждання Діви Марії під час розп’яття Ісуса. Він отримав неймовірно широке вираження в музичній сфері. Над своєю 13-частинною версією Stabat Mater Перголезі працював до самої смерті, коли він особливо занурився в духовну музику. Ліричний і зворушливий твір здобув широку популярність.

Сергій Бурко розповідає, що є різні традиції виконання Stabat Mater Джованні Баттіста Перголезі: «На цей раз ці два шедеври прозвучать у творчому поєданні двох провідних солісток – Дарії Князєвої та Ірини Стефанко. Проект поєднає не лише концертне виконання, а також експозицію полотен Мирослава Отковича «Сім Слів Христа на Хресті» і твори українських поетів, які відгукнулися на цю тему. Це поєднання, а також чудові голоси солісток й живе звучання оркестру «Віртуози Львова» доповнять духовну атмосферу страсного вечора».

Дарії Князєва зазначає: «Релігія довгі століття задавала тон у всіх сферах мистецтва. В тому числі – і в музиці. Когось вона сковувала рамками, хтось натомість знаходив у ній натхнення. Stabat Мater Джованні Баттіста Перголезі називають одним з найкрасивіших творів на християнську тематику. У XXI ст. твір виконується один раз в рік в Страсний тиждень, у час роздумів над Страстями Ісуса Христа. Ліричний і зворушливий твір здобув широку популярність. Він дасть змогу глядачам поринути у страждання Матері Ісуса Христа та провести паралель на події із власного життя».

Дарія Князєва вже не вперше співпрацює з оркестром «Віртуози Львова». Майже щороку у Передвеликодній період солістка виконує у Львові духовний шедевр з оркестром. А ось співпраця з Іриною Стефанко стане для Дарії Князєвої першою.

Дарія Князєва зазначила: «Львів – це моє рідне місто, адже я тут навчалася, концерт тут є для мене особливим».

Солістка Львівської філармонії Ірина Стефанко доповнила: «Час перед Великоднем – особливий. Час занурення у себе та занурення в глибини духовної музики. Духовна кантата Stabat Mater часто звучить у дні Страсного тижня. Твір вражає до глибини душі та відповідає настроєві страсного періоду».