Богдана Михайлівна Фільц – композитор

Загальна інформація

Богдана Михайлівна Фільц – одна з найвідоміших українських композиторок нашого часу, котра проявила себе як талановитий мелодист з чітко визначеним стильовим почерком, що базується на традиціях пізнього романтизму. Музиці композиторки притаманні безпосередність вислову, відсутність будь-якої надуманості чи елементів штучного конструювання, що зближує її твори з деякими зразками народної пісенності. Знайомство з музичною творчістю Богдани Фільц – з багатьма хорами, солоспівами, інструментальними п’єсами, залишає враження зустрічі з мистецтвом напрочуд щирим, красивим, позначеним печаткою живого, природного таланту

Закінчила Львівську консерваторію (1958; класу С. Людкевича), з 1963 співпрацівник Інституту мистецтвознавства, фолкльору та етнографії АН УРСР. Закінчила Львівську консерваторію. Значне місце в її творчості займають пісні для дитячих хорів («Земле моя», «Любимо землю свою»). У доробку Б. Фільц твори для симфонічного оркестру («Верховинська рапсодія»), концерт для фортепіано з оркестром, п’єси для бандури, скрипки, фортепіано, духовні твори тощо.

Життєва доля цієї жінки складалася непросто. Народжена в одній iз відомих інтелегентно-просвітницьких родин Галичини (батько — адвокат, активний діяч «Просвіти», ініціатор створення багатьох культурно-мистецьких закладів у Яворові, мати — закінчила філософський факультет, до того ж гарна піаністка), Богдана рано втратила батьків внаслідок сталінських репресій 1939 року. Круглими сиротами Богдана, разом з сестрами, у 1945 році опинилася у Львові. Але закладені змалку потяг до знань та любов до прекрасного, опікування родини, знов повернули її до занять музикою. Почали з’являтись і перші власні твори.

Творче формування композиторки нерозривно пов’язане з двома культурними столицями України — Львовом та Києвом. У Львові — навчання в консерваторії, спілкування з найвидатнішими музикантами Західної України — Станіславом Людкевичем, Василем Барвінським. У Києві — аспірантура під керівництвом Л. М. Ревуцького, наукова праця у відділі музикознавства Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського.

Б. Фільц плідно поєднує музикознавчу діяльність з композиторською творчістю. Як композитор працює в різних жанрах симфонічної, інструментальної, камерно-вокальної, хорової музики. Є автором понад 400 творів. Серед них — концерт для фортепіано з оркестром (1958), Верховинська рапсодія для симфонічного оркестру (1961), Диптих для скрипки і струнного оркестру (2006), Духовні хорали для струнного квартету (2004), твори для фортепіано та інших інструментів, солоспіви, обробки народних пісень, хорові твори. Надруковано 24 авторських збірки, серед яких 12 — збірки пісень і хорів для дітей, 4 — збірки творів для фортепіано, збірки солоспівів «Срібні струни» на слова О. Олеся, «Наша дума, наша пісня» на слова Т. Шевченка та ін.

Відзнаки і нагороди:
Заслужений діяч мистецтв України (1999)
Лауреат Премії ім. М. Лисенка (1993)
Лауреат Премії ім. В. Косенка (2003)
Лауреат Всеукраїнського конкурсу композиторів «Духовні псалми ІІІ тисячоліття» (2001)
довічний стипендіат фонду «Україна ХХІ століття» (2000)
кавалер ордену Святої Великомучениці Варвари
Член Національної спілки композиторів України з 1961 р.
Член Правління Муз. фонду України
Член творчих комісій НСКУ, а саме:
Музикознавчої, естетичного виховання, приймальної комісії Київської НСКУ
Член журі різних Всеукраїнських та міжнародних конкурсів:
юних композиторів м. Києва
хорових дитячих колективів «Весняні дзвіночки» (Рівне)
голова журі міжнародного конкурсу академічного мистецтва юних «Vivat musica» (Нова Каховка)
міжнародного фестивалю дитячої та юнацької хорової творчості «Співає Київ весняний»
фестивалю духовної музики на базі дитячої хорової школи «Зоринка» (Тернопіль)

Поділитись