Концерт-реквієм пам'яті Романа Стельмащука 2016-06-22 19:00

Концерт-реквієм пам'яті Романа Стельмащука

 • 22

 • Червня 2016

 • 19:00

 • Сьогодні — 17 грудня, неділя, 2017
 • Будинок органної та камерної музики (вул. С. Бандери, 8)

  • Вартість квитків
  • 40

  • грн
 • Абонементи дійсні

  Квитки продаються у Будинку органної та камерної музики (вул. С. Бандери, 8)

 • Квитки продаються у касі філармонії щоденно 11:00 — 19:00

  Каса: (032) 235-89-46

XIV Фестиваль Давньої Музики у Львові
17-30.06.2016

Кожен з творів програми вже не раз звучав на якомусь з тринадцяти Фестивалів Давньої Музики у Львові. Тож, програма концерту не є випадковою. Вона - своєрідна історія виникнення і подальшої дороги колективу A cappella Leopolis, присвячена Романові Стельмащуку, засновнику і довголітньому мистецькому керівникові нашого ансамблю.

Два анонімні дванадцятиголосі партесні концерти “Сіде Адам прямо Рая” і “Возопих в скорби моєй”, наприклад, звучали у 2004 - на Другому Фестивалі Давньої Музики у Львові. Тоді нам всім відчулося, що хоча про партесний стиль написано чимало, зокрема, величезна кількість надзвичайно цінних наукових розвідок і навіть видань нотного матеріалу української дослідниці Ніни Герасимової-Персидської, втім проблема ймовірного звучання українського партесу лишалася невирішеною. Зіткнення безпосередньо з виконанням партесних концертів викликало у колективу безліч суто виконавських питань: темпу, динаміки, кількості виконавців, співвідношення темпів, артикуляції, строю... Підказку Роман вирішив шукати у Міхаеля Поспішила - чеського дослідника і виконавця давньої музики. Тоді саме це спілкування дозволило хоч трошки зрозуміти та наблизитися у своїх відчуттях до стилю епохи. Згодом, вже сам Роман написав статті, присвячені виконавській специфіці українського Бароко: “Барокові музично-риторичні фіґури в українській музиці партесного стилю: тенденції, закономірності, особливості”, “Про деякі аспекти виконання українських партесних концертів початку XVIII століття”. Вони й до тепер багато у чому розкривають питання партесної музики, актуальні для виконавців цього особливого барокового музичного простору.

Ще одна сторінка нашого колективу і партесної музики пов’язана з Іриною Герасимовою - білоруською дослідницею творчості Миколи Дилецького. Саме Ірина зробила реконструкцію і звела в партитуру “Вечірню” композитора і запропонувала Романові виконати цей твір після сотень років забуття! Результатом нашої співпраці з Іриною став компакт-диск “З творчого спадку Віленської школи”/ Музика давньої греко-католицької церкви.

Представляючи епоху бароко, не можна не згадати кантів і псальмів. Це ще один етап у роботі нашого ансамблю і черговий диск “Сначала днесь поутру рано” з влучним і прекрасним задумом Романа - текстами з творів М. Гоголя, які допомагають повніше розкрити атмосферу епохи. Але на концерті прозвучать лірницькі канти вже в опрацюванні композиторів XX століття з редакцією Р. Стельмащука.

Твори, що залишились у програмі є молитвою за Тебе, Романе, вічний наш натхненнику, друже і моя любове.

Людмила Капустіна
 

Фестиваль Давньої Музики у Львові (започатковано у 2003 році) – єдиний в Україні фестиваль, що в такому об’ємі і на такому професійному рівні представляє давню музику різних європейських країн – вокальну та інструментальну, церковну і світську, оперну та ораторійну. Протягом минулих років Фестиваль відвідали виконавці зі Швеції, Швейцарії, Італії, Австрії, Німеччини, Великої Британії, Нідерландів, Чілі, США, Угорщини, Чехії, Словаччини, Польщі, Литви, Росії, Білорусі, України. Фахівці від давньої музики не лише виступають в концертах, але й надають консультації та проводять курси майстерності, що сприяє розвиткові «історично поінформованого» виконавства в Україні. Неповторний мистецький світ Фестивалю сформували його тематичні сесії останніх років – щоразу фестивальна програма вибудовувалась навколо основної ідеї, переважно пов'язаної з музичною культурою нашого реґіону. Протягом кількох минулих років Фестиваль давньої музики проходив під гаслами «Львів-750» (2006), «З часів Речі Посполитої» (2008), «З часів Гетьманщини» (2009), «Музичний Львів і спадщина Габсбурґів» (2010), «Слідами Львівської лютневої табулятури» (2011), «Похвала Музиці або Львівська Цециліада 2012» (2012), «З-над берегів Дунаю» (2014) та ін.

Цьогорічний XIV Фестиваль Давньої Музики у Львові присвячено пам'яті його засновника та мистецького керівника – відомого львівського музикознавця, композитора та громадського діяча Романа Стельмащука, який передчасно помер у 2015 році. До Львова завітають музиканти, які тісно співпрацювали в різні роки з Фестивалем, Романом та львівським музичним середовищем.

Квитки продаються у Будинку органної та камерної музики (вул. С. Бандери, 8)